Kranvattnet tillsvidare i användningsförbud vid Keskuskoulu
Uppdaterad lördagen den 22.8.2020 kl. 11.30:
I vattenproven tagna på fredagen i Keskuskoulu fanns inte tecken av mikrobiologisk förorening.
------
Några personer har blivit illamående efter att ha druckit kranvatten vid Keskuskoulu i Borgå. Skolan har satt kranvattnet i bruksförbud tills saken har utretts.
Miljöhälsovården har tagit vattenprov från Keskuskoulu på fredagen. De första mikrobiologiska resultaten fås till kännedom redan under veckoslutet. Med anledning av resultaten avgörs ifall det är skäl att fortsätta kranvattnets bruksförbud vid Keskuskoulu ännu på måndagen. En del av resultaten blir färdiga först senare.
På basen av de uppgifter som finns för tillfället tros vattenproblemen vid Keskuskoulu inte bero på vattenverkets tillfälliga åtgärder vid reparationen av huvudledningen från Sannäs.
Det kan fortfarande förekomma smakfel i vattnet på Östra sidan av Borgå å
Borgå vattens huvudledning från Sannäs till Borgå som gick sönder på måndagen är reparerad, men ledningen är ännu inte spolad och desinficerad färdigt. Ledningen kan troligen tas i bruk nästa vecka.
För att ersätta vattnet från Sannäs har man varit tvungen att ta i bruk Borgbackens vattenverk. Borgbackens vatten desinficeras, men det innehåller järn och mangan något över kvalitetsrekommendationerna, och dessa kan inte avlägsnas i behandlingsprocessen. Järn och mangan orsakar en avvikande smak i vattnet, som ofta upplevs som järn- eller metallsmak. Dessutom kan dom bilda en hinna på vattnet om man låter det stå t.ex. i en kanna. Vattnet är ändå fullt drickbart och alla vattenprov tagna under veckan har varit rena.
Vattnet från Borgbacken leds i huvudsak till områdena öster om ån och till Näse och Hornhattula. Övriga områden får sitt vatten som normalt från Saxby, Norike eller Sannäs. Då ledningen från Sannäs fås i bruk igen avlutas pumpningen från Borgbacken genast.
21.8.2020 17:05
Categories: Borgå vatten Miljöhälsovård