Kampanjen med julblommor startar igen
I Borgå kan du även i år sprida julstämning till en ensam åldring genom att delta i kampanjen med julblommor under 27.11–16.12.
Julblomman kan köpas redan från 27 november, men blommorna förs till åldringarna under veckorna 50 och 51.
Kampanjen genomförs nu i Borgå återigen under jultid och i samarbete med ännu flera blomsterförsäljare än ifjol. För ett år sedan gavs över 500 blommor. Responsen både av de som fått och de som gett en blomma samt blomsterbutikerna sporrar att fortsätta traditionen i Borgå.
– Personalen för hemvården och servicehemmen i Borgå stad samt också privata aktörer har valt sådana åldringar som mottagare för blomsterförsändelser som blir speciellt glada över att någon minns, berättar servicedirektören för äldreomsorg och handikappservice Lea Laakso.
Gåvogivaren väljer i blombutiken en blomma och den äldre person som man vill ge blomman till som är med i kampanjen. Blommans givare och mottagare förblir okända för varandra. Förnamn på dem som får en blomma har skrivits på korten. Gåvogivaren kan också skriva med sin egen julhälsning till blomgåvan eller barnen i familjen kan till exempel lägga med en teckning som de ritat.
– Blomman kan köpas efter eget smak och den summa som känns lämplig. De äldre uppskattar traditionella julblommor. För de äldre är julblomman är en viktig del av julen, men många har inte möjlighet att köpa en blomma eller så har de har inga anhöriga eller vänner som ger en blomma, berättar Petra Bärlund-Hämäläinen från äldreomsorg och handikappservice.
– Vid val av blomman lönar det sig att minnas att blommorna klarar av transporten och kölden på olika sätt. Om det till exempel i år är mycket kallt under julen, tar julstjärnan lätt skada av kölden. En hyacint med stark doft kan däremot orsaka allergiska reaktioner för den mottagare som är överkänslig för dofter. Blombutikerna hjälper gärna att välja blomman, fortsätter Bärlund-Hämäläinen.
Blombutiker som deltar i kampanjen med julblomma
- Henriettas blommor-Henriettan kukat, Ågatan 37, tfn 040 587 1238
- Porvoon Kukkapalvelu, Fredsgatan 25, tfn 019 582 600
- Porvoon Kukkapalvelu, Näsebackavägen 5, tfn 019 585 060
- Blomsterhuset i Borgå, Trädgårdsgatan 9, tfn 019 582 948
- S-garden, Alexandersbågen 1, tfn 010 765 9540
Mera information: Petra Bärlund-Hämäläinen, koordinerare av frivilligarbete, 0400 186 818, petra.barlund-hamalainen@porvoo.fi
19.11.2018 8:38
Categories: De äldre Familje- och socialtjänster Frivilligarbete