Förhandsröstningsställen

Förhandsröstning i hemlandet ordnas 26.5-8.6.2021.

Förhandsröstning utomlands ordnas 2-5.6.2021.

Förhandsröstningsställena och -tiderna i Borgå är följande: 

Affärscentret Lundi

  • 26-28.5 kl. 9-20
  • 29.5 kl. 9-18
  • 30.5 kl. 10-18
  • 31.5-4.6 kl. 9-20
  • 5.6 kl. 9-18
  • 6.6 kl. 10-18
  • 7-8.6 kl. 9-20

S-Market Näse

  • 26-28.5 kl. 9-20
  • 29.5 kl. 9-18
  • 30.5 kl. 10-18
  • 31.5-4.6 kl. 9-20
  • 5.6 kl. 9-18
  • 6.6 kl. 10-18
  • 7-8.6 kl. 9-20

K-supermarket Östermalm

  • 26-28.5 kl. 9-20
  • 29.5 kl. 9-18
  • 30.5 kl. 10-18
  • 31.5-4.6 kl. 9-20
  • 5.6 kl. 9-18
  • 6.6 kl. 10-18
  • 7-8.6 kl. 9-20

Gammelbacka allaktivitetshus aula

  • 26-28.5 kl. 9-19
  • 29.5 kl. 10-16
  • 31.5-4.6 kl. 9-19
  • 5.6 kl. 10-16
  • 7-8.6 kl. 9-19

Huvudbiblioteket

  • 26-28.5 kl. 10-19
  • 29.5 kl. 10-17
  • 30.5 kl. 10-15
  • 31.5-4.6 kl. 10-19
  • 5.6 kl. 10-17
  • 6.6 kl. 10-15
  • 7-8.6 kl. 10-19

Kantelehuset

  • 26-28.5 kl. 10-19
    29.5 kl. 9-15
    30.5 kl. 10-15
    31.5-4.6 kl. 10-19
    5.6 kl. 9-15
    6.6 kl. 10-15
    7-8.6 kl. 10-19

Servicekontoret Kompassen

  • 26-28.5 kl. 9-16
  • 31.5-4.6 kl. 9-16
  • 7-8.6 kl. 9-16

Kokonhallen

  • 26-28.5 kl. 10-19
  • 29-30.5 kl. 10-16
  • 31.5-4.6 kl. 10-19
  • 5-6.6 kl. 10-16
  • 7-8.6 kl. 10-19

Valbussen

28.5

  • Ernestas, Smultronkärrsvägen 2, kl. 10-10.45
  • Estbacka, Estbacka servicecenter kl. 11-11.45
  • Ebbo, Bygdebo, Ebbovägen 793, kl. 12.15-13
  • Ylike, Ylikevägen 510, kl. 13.30-14.15
  • Jackarby, Jackarby-Renum FBK, Jackarbyvägen 438, kl. 14.45-15.30
  • Sannäs, Hagaborg, Ylikevägen 2, kl. 15.45-16.30
  • Bjurböle, Bjurböle daghem, Kråkövägen 24, kl. 17-17.45                                           

29.5

  • Pellinge, Skärgårdshemmet kl. 9–12
  • Tirmo Skärgårdscenter kl. 13–14
  • Grännäs, Grännäs skola kl. 14.30–15.30
  • Vålax, Fagersta bybutik, Vålaxvägen 767, kl. 16-17

30.5

  • Illby, Ilolan koulu kl. 10–11
  • Finnby, Branddepån kl. 11.30–12.30
  • Andersböle, Veckoski-Andersböle kvarn kl. 13.30–14.30
  • Hindhår, Hindhår bar kl. 15–16
  • Övre Haiko, Övre Haiko daghem, Bärbacksgatan 4, kl. 17-18

31.5

  • Careeria, Styrmansvägen 6, kl. 10-10.45
  • Careeria/Yrkesinstitutet Prakticum, Yrkesvägen 1, kl. 11-12
  • Careeria, Hästskogatan 2, kl. 12.30-13.30
  • Emsalö, Emsalö byaboden, Emsalövägen 715, kl. 15-16
  • Tolkis, Tolkkisten koulu, Vallvägen 11, kl. 16.30-18
  • Torasbacka, Jokilaakson koulu, Torasbacken 13, kl. 18.45-19.45

4.6

  • Pellinge, Skärgårdshemmet kl. 10-13
  • Tirmo Skärgårdscenter kl. 14-15
  • Grännäs, Grännäs skola kl. 15.30-16.30
  • Vålax, Fagersta bybutik, Vålaxvägen 767 kl. 17-18

5.6

  • Bjurböle, Bjurböle daghem, Kråkövägen 24 kl. 10.30-11.30
  • Ebbo, Bygdebo, Ebbovägen 793 kl. 12-13
  • Ylike, Ylikevägen 510 kl. 13.30-14.15
  • Jackarby, Jackarby-Renum FBK, Jackarbyvägen 438 kl. 14.45-15.30
  • Sannäs, Hagaborg, Ylikevägen 2 kl. 15.45-16.30
  • Torasbacka, Jokilaakson koulu kl. 17.15-18

6.6

  • Tolkis, Tolkkisten koulu, Vallvägen 11 kl. 10-11.30
  • Hindhår, Hindhår bar kl. 12.30-13.30
  • Andersböle, Veckoski-Andersböle kvarn kl. 14-15
  • Finnby, Branddepån kl. 16-17

7.6

  • Emsalö, Emsalö byabod, Emsalövägen 715 kl. 15-16
  • Ernestas, Smultronkärrsvägen 2 kl. 17-17.45
  • Estbacka, Estbacka servicecenter kl. 18-18.45